Warsztaty z rodzicami dla przyszłych przedszkolaków – jaki mają wpływ na dziecko?

Przygoda z przedszkolem dotyczy całej rodziny — nie tylko dziecka, ale i rodziców, którzy muszą je odpowiednio przygotować do nowej sytuacji. Pamiętaj, że dla kilkulatka jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. W dużej mierze to od mamy i taty zależy, czy maluch będzie uczęszczał do przedszkola z ochotą i radością, czy też zareaguje w sposób negatywny.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z wagi wydarzenia, jakim jest pójście dziecka do przedszkola. Z tego też powodu w naszym przedszkolu organizowane są specjalne warsztaty dla dzieci i przyszłych przedszkolaków, podczas których stanowią doskonałą formę adaptacji do nowej życiowej sytuacji.

 

Wybór przedszkola to jeszcze nie wszystko

Rodzice zwykle bardzo dużo czasu poświęcają na wybór odpowiedniego przedszkola. Jest to oczywiście kwestia najistotniejsza, jeśli chcemy zapewnić dziecku odpowiednie warunki do bezpiecznego, spokojnego i kompleksowego rozwoju. Jednak nie mniej ważne jest odpowiednie przygotowanie siebie i malucha do nowej sytuacji życiowej.

Przygodę z przedszkolem rodzice powinni zacząć od siebie. Dzieci obserwują i naśladują zachowania dorosłych. Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to bardzo trafnie odczytują nasze emocje — nawet gdy nie artykułujemy ich werbalnie. Jeśli rodzic nie jest gotowy, czuje niepokój, zdenerwowanie, smutek, dziecko prawdopodobnie będzie podzielać te emocje.

 

Dzieci i rodzice w przedszkolu

 

Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy wybrali dla malucha przedszkole, co do którego będziemy mieć całkowite zaufanie. Warto więc nie tylko zapoznać się z ofertą placówki i poznać opinię na jej temat, ale również odwiedzić to miejsce. Pooglądaj sale i poszczególne pomieszczenia, poznaj pedagogów, zadaj wszystkie niezbędne pytania.

W naszym przedszkolu organizowane są warsztaty dla rodziców przyszłych przedszkolaków, które skupiają się na rozwoju społeczno-emocjonalnym, ale również pozwalają “od wewnątrz” poznać naszą placówkę. Zachęcamy wszystkich do wzięcia w nich udziału.

 

Jak oswoić się z nową sytuacją?

To, co nowe, zwykle budzi w nas niepokój, stres, niepewność. Jeśli rodzice, którzy ze względu na swój wiek i doświadczenie, odczuwają pewne obawy na myśl o pierwszym dniu swojego podopiecznego w przedszkolu, wyobraź sobie, co czuje dziecko, które przecież nie potrafi jeszcze racjonalnie ocenić całej sytuacji. To zupełnie naturalne, że zmiana otoczenia i trybu funkcjonowania są trudne dla kilkulatka. Bardzo ważne jest więc oswojenie go z nową sytuacją.

Proces adaptacji powinien przebiegać spokojnie i adekwatnie do potrzeb malucha. Każde dziecko jest inne, więc mogą pojawiać się różne wymagania. W okresie adaptacyjnym trzeba pozwolić maluchowi na przeżywanie wszystkich emocji, w tym smutku. Dziecko musi poradzić sobie z tymi emocjami, a rodzic musi dodawać mu otuchy, zapewnić spokój, opanowanie i pewność siebie. Musisz zaufać swojemu dziecku i zapewnić mu wsparcie.

Doskonale wiemy, że to jest trudne, dlatego też podczas warsztatów dla rodziców i przyszłych przedszkolakach skupiamy się na rozwoju emocjonalnym.

 

Rozwój społeczny wśród dorosłych i dzieci

Dziecko uczęszczające do przedszkola rozwija się na wielu płaszczyznach. Bardzo ważny jest w tym przypadku jego rozwój społeczny. Aby oswoić dziecko z przedszkolem, warto zapoznać go również z ludźmi, którzy niebawem będą otaczać go na co dzień. W przedszkolu maluch pozna swoich rówieśników, a także pedagogów, którzy reprezentują świat dorosłych. Adaptacja odbędzie się jednak w towarzystwie osób, którym dziecko ufa najbardziej, czyli rodziców. W ten sposób nie będzie ono pozostawione same sobie, co bardzo często potęguje lęk i stres. Maluch będzie miał poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu łatwiej zaangażuje się w gry, zabawy i kontakty towarzyskie.

Warsztaty z rodzicami dla przyszłych przedszkolaków to jeden z lepszych sposobów, aby dziecko przygotowało się do nowej sytuacji, a jego opiekunowie mieli pewność, że trafia w dobre ręce!