Rola psychologa w przedszkolu integracyjnym

Coraz więcej przedszkoli publicznych i prywatnych decyduje się na stałą współpracę z psychologiem. Przynosi ona wiele korzyści zarówno dla objętych opieką dzieci, jak i ich rodziców oraz wychowawców. Takie specjalistyczne wsparcie jest szczególnie istotne w przedszkolu integracyjnym.

Dlaczego warto wybrać przedszkole współpracujące z psychologiem?

Początki edukacji przedszkolnej bywają trudne zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców lub opiekunów. Psycholog poprzez przygotowanie zajęć adaptacyjnych, a także rozmowę z przedszkolakiem i jego rodzicami pomoże im przystosować się do nowej sytuacji. Specjalista może też przygotować dla maluchów warsztaty dotyczące istotnych dla rodziców tematów. Podczas codziennych zajęć edukacyjnych psycholog ma możliwość obserwacji dzieci w różnych sytuacjach.  Dzięki temu może zauważyć nietypowe zachowania przedszkolaków, a jeśli zajdzie taka potrzeba zasugerować ich opiekunom konsultację w poradni psychologicznej.

Wsparcie psychologiczne dla dzieci z niepełnosprawnościami i zaburzeniami rozwojowymi

psycholog dzieciecy

Podopieczni przedszkola integracyjnego to często dzieci z orzeczeniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dla takich maluchów tworzony jest indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny, który obejmuje specjalistyczne zajęcia, w tym spotkania z psychologiem. Nasze przedszkole integracyjne na Mokotowie współpracuje z psychologami doświadczonymi w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu i innymi nieprawidłowościami. Dzięki temu możemy zapewnić naszym podopiecznym wsparcie terapeutyczne dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.

Psycholog uczestniczy w przygotowaniu planu zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla dzieci z orzeczeniem o SPE. Wspiera nauczycieli podczas codziennej pracy i organizacji aktywności mających na celu rozwój kluczowych funkcji przedszkolaków. Prowadzi również indywidualną terapię dla dzieci, które jej potrzebują. Konsultacje z psychologiem to także wsparcie dla rodziców, którzy mogą porozmawiać ze specjalistą o możliwościach terapii i wspierania rozwoju dziecka, niepokojących zmianach w zachowaniu malucha, ale również o trudnej sytuacji rodzinnej i innych problemach.