Na czym polega rytmika w przedszkolu?

Rytmika to jedna z ulubionych aktywności przedszkolaków. Dla dzieci jest głównie formą zabawy ruchowej, atrakcyjnej z uwagi na możliwość tańca śpiewu czy gry na instrumentach. Czy jest potrzebna, jak wygląda jej przebieg i jakie korzyści dają zajęcia z rytmiki?

Czy w każdym przedszkolu jest rytmika?

Rytmika, czyli zajęcia umuzykalniające, to część ministerialnej podstawy programowej, podobnie jak inne aktywności artystyczne. Każde przedszkole powinno więc uwzględnić je, przygotowując plan pracy dydaktyczno-wychowawczej, zarówno w grupach młodszych, jak i starszych podopiecznych. Nie jest konieczne zatrudnienie dodatkowego pracownika do prowadzenia zajęć muzycznych. Każdy nauczyciel wychowania przedszkolnego może prowadzić wszystkie zajęcia uwzględnione w podstawie programowej, w tym również rytmikę.

Jak wyglądają zajęcia z rytmiki?

rytmika

Przebieg zajęć z rytmiki ustalany jest przez nauczyciela i zależny od jego predyspozycji. Polega zarówno na uważnym słuchaniu, jak i ekspresji muzycznej. Dzieci uczą się rozpoznawać rytm i melodię, reagować na zmianę tempa, dynamiki czy wysokości dźwięków. Zajęcia uwzględniają również wspólne śpiewanie piosenek, a także elementy gry na prostych instrumentach. Zazwyczaj są to instrumenty perkusyjne – bębenki, dzwonki czy kastaniety (często przedszkola wykorzystują instrumentarium Orffa) ułatwiające wyczucie rytmu. Nieodzownym elementem rytmiki jest także taniec i rozmaite zabawy ruchowe.

Korzyści z rytmiki w przedszkolu

Zajęcia umuzykalniające wiążą się z szeregiem korzyści. Uwrażliwiają dziecko na dźwięki i sztukę, sprzyjając wszechstronnemu rozwojowi. W przedszkolach dla dzieci ze spektrum autyzmu i podobnymi problemami  rytmika może stanowić element muzykoterapii, pomagającej w rozwoju umiejętności komunikacji i nawiązywania interakcji społecznych. Dla wszystkich dzieci zajęcia umuzykalniające to też atrakcyjna forma aktywności fizycznej wspierająca koordynację ruchową. Rytmika uczy również współpracy w grupie. Stanowi też formę odpoczynku i sposób na wyciszenie,  poprzez słuchanie relaksacyjnych utworów.