Mamo, nudzi mi się!

Jesienna i zimowa depresja jest niezwykle uciążliwa dla dorosłych. Brak słońca w ciągu dnia, wieczór zaczynający się o godzinie 17:00 doskwiera najbardziej tym, którzy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Nic dziwnego, że również i maluchy źle znoszą zmianę pór roku. Nagle muszą zrezygnować z popołudniowych spacerów, wieczornych wizyt na placu zabaw, czy wyjść na rowerek. Zamknięte w czterech ścianach po prostu zaczynają się śmiertelnie nudzić. Jak wspomóc szkraba w walce z jesienną nudą?

Kreatywność przede wszystkim

Wielu rodziców w okresie jesienno-zimowym stara się zająć dzieci elektroniką. Włączają oni maluchom bajki lub gry na tablecie czy laptopie, by szkraby zajęły się zabawą. Jednak nie jest to najlepszy pomysł. Po pierwsze, oglądanie nawet najukochańszej bajki szybko się dziecku z nudzi. Po drugie, wielogodzinne wpatrywanie się w monitor nie jest zdrowe na młodych oczek. Po trzecie, dziecko „wyłącza się” na jakiś czas, ale tak naprawdę nie szuka sposobu na znalezienie sobie zajęcia. Sami zabijamy w malcu kreatywność. Aby maluch prawidłowo się rozwijał i miał głowę pełną pomysłów, sami musimy podsuwać mu ciekawe zabawy. Przypomnijmy sobie chociażby najprostsze z nich: robienie korali z jarzębiny, ludzików z kasztanów, tworzenie bukietów z kolorowych liści czy klejenie ozdób świątecznych. Zamiast kupować dziecku kolejną maskotkę pomyślmy o jakimś zestawie kreatywnym, oczywiście dostosowanym do jego wieku.

Mama z dzieckiem czyta laurkę

Pomoc fachowców

Niestety rodzice nie zawsze maja czas na poświęcenie całego popołudnia dzieciom. Dlatego czasami warto zorientować się, czy pobliskie przedszkole nie oferuje zajęć dodatkowych dla dzieci. Nie muszą to być lekcje języka angielskiego lub tańca. Czasami w przedszkolu zorganizowany jest klubik dla malucha, w którym prowadzone są różne warsztaty tylko dla dzieci, a czasami też i dla ich rodziców. Jeśli nie masz pomysłu, czym zająć maluszka w zimowy wieczór, udaj się z nim do klubiku, abyście razem mogli np. stworzyć cuda z masy solnej. Dziecko na pewno nie będzie się nudziło, a i Ty będziesz się świetnie bawić!