Maluch w lecie

Gdy za oknem robi się ciepło, wiele przedszkoli chętnie zabiera maluchy na zabawy i wycieczki w teren. Dzieci uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu. Jednak należy pamiętać, że lato przynosi ze sobą również różne zagrożenia, na które trzeba zwrócić uwagę. Chociaż prawie każde przedszkole niepubliczne uczula rodziców obecność kleszczy czy ryzyko odwodnienia, ważne jest, by rodzice pamiętali o nich sami.

Owady

Owady potrafią być niezwykle dokuczliwe w lecie. Szczególnie niebezpieczne są kleszcze, które potrafią zarazić dziecko śmiertelną chorobą. Dlatego maluchy należy psikać specjalnymi sprejami, które odstraszają owady. Dziecko po powrocie do domu należy zawsze dokładnie obejrzeć, czy nigdzie na ciele nie ma kleszcza. Sprej odstrasza też komary, które mogą szkraba boleśnie pokąsać. Jeśli dziecko bawi się na kocu lub w piaskownicy, omijać będą je również mrówki. Należy pamiętać, że w lecie pojawiają się też owady, które żądlą, takie jak pszczoły czy osy. Jeśli maluch jest uczulony, rodzice zawsze muszą mieć przy sobie adrenalinę i poinformować kadrę przedszkolna o uczuleniu dziecka.

Dziecko w parku przygląda się zerwanemu kwiatowi

Słońce

Dzieci w lecie są szczególnie podatne na poparzenia słoneczne. Dlatego też gdy maluchy wybierają się na spacer, należy je solidnie wysmarować kremem z filtrem. Dzieci na głowach powinny mieć też czapeczki lub kapelusiki, które ochronią je od słońca. Dorośli powinni dopilnować, by dziecko nie spędzało zbyt wiele czasu na słońcu, zwłaszcza podczas największych upałów. Pamiętajmy, żeby maluch nie biegał na bosaka. Piasek czy kostka brukowa mocno się nagrzewają i mogą boleśnie oparzyć delikatne stópki.

Woda

Basenik z wodą może być świetnym pomysłem na zabawę dla maluchów podczas upalnych dni. Jednak aby była ona bezpieczna, wody musi być w nim naprawdę niewiele. Dzieci muszą się bawić zawsze pod czujnym okiem kogoś dorosłego. Nawet chlapiąc się mogą się zachłysnąć i potrzebować natychmiastowej pomocy. Baseniku nie wolno więc spuszczać z oka. Dzieciom należy tłumaczyć zasady bezpiecznej zabawy w wodzie.