Leżakowanie w przedszkolu - czy zawsze konieczne?

Leżakowanie to przerwa w ciągu dnia, podczas której dzieci odpoczywają na materacach czy leżaczkach. W większości przedszkoli to stała praktyka, umożliwiająca maluchom spokojną drzemkę po obiedzie i regenerację sił. Czy jednak każdemu maluchowi potrzebny jest taki odpoczynek? Wyjaśniamy!

leżakowanieKorzyści z leżakowania

Można wymienić wiele zalet leżakowania w przedszkolu. Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju fizycznym i umysłowym. Kiedy śpimy, organizm się regeneruje, a mózg przetwarza informacje zdobyte w ciągu dnia. Dla przedszkolaków, które intensywnie uczą się nowych umiejętności i poznają świat, drzemka jest więc szczególnie ważna.

Leżakowanie w przedszkolu to więc doskonały sposób na wyciszenie układu nerwowego maluchów, ma bardzo pozytywny wpływ na ich samopoczucie i poprawia koncentrację podczas zajęć. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie dzieci, zwłaszcza te starsze, wyrażają chęć drzemki i w takim wypadku w żadnym razie nie powinno się ich do niej zmuszać.

Inne formy relaksacji w przedszkolu oprócz leżakowania

W naszym prywatnym przedszkolu integracyjnym w Warszawie dostosowujemy formy relaksacji do indywidualnych potrzeb dziecka. Leżakowanie nie musi polegać jedynie na spaniu – powinien być to czas, w którym maluch ogranicza aktywność fizyczną i ma szansę odpocząć.

Zamiast tradycyjnego leżakowania niektóre dzieci relaksują się w trakcie słuchania odpowiednio dobranej, wyciszającej muzyki, słuchowisk czy bajek. Bywa, że leżenie w ciszy okazuje się dla malucha niewłaściwą formą relaksacji i powoduje u niego tylko zwiększenie poziomu stresu. Niektóre dzieci regenerują się, podejmując inne aktywności, takie jak rysowanie czy układanie puzzli. Ważne, by w tym czasie były narażone na mniejszą ilość bodźców niż podczas innych zajęć przedszkolnych.