Jak wyglądają zajęcia w przedszkolnych grupach zerowych?

Grupy zerowe stanowią pierwszy z obowiązkowych etapów edukacji, którego zadaniem jest przygotowanie dzieci do czekającej je nauki w szkole. Tworzone są jako najstarsze oddziały w przedszkolach lub najmłodsze w szkołach podstawowych. Dla wielu maluchów jest to pierwszy kontakt z placówką edukacyjną, zatem rozpoczęcie nauki bywa stresującym momentem zarówno dla nich, jak i ich rodziców. Wyjaśniamy dziś, jak przebiegają zajęcia w takich grupach.

drewniane klocki z literkami i cyferkamiPlan dnia w przedszkolnej grupie zerowej

Zajęcia w przedszkolnej grupie zerowej nie odbiegają znacznie od tych, w których maluchy uczestniczyły do tej pory. Plan dnia obejmuje różne aktywności, w tym muzyczne i plastyczne, a także edukację przyrodniczą. Dzieci poznają też litery, uczą się czytać i pisać, jednak nie brakuje miejsca na wspólne spacery czy zabawy. Nieco więcej czasu przeznaczone jest na indywidualną pracę, co ma na celu zapoznanie maluchów z warunkami podobnymi do tych, jakie panują w szkole. Podczas zajęć realizowany jest ministerialny program nauczania dla rocznego przygotowania przedszkolnego. Obowiązuje on zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych, w tym integracyjnych.

Zerówka w szkole czy w przedszkolu?

Rodzice pięcio- i sześciolatków często zastanawiają się, jaki rodzaj przygotowania do edukacji szkolnej będzie najlepszy dla ich dzieci. Jeśli zależy Ci na łagodnym wprowadzeniu malucha w świat nauki, najlepszym wyborem będzie grupa zerowa w przedszkolu. Mieszkańców Warszawy zapraszamy do naszego przedszkola niepublicznego na Mokotowie. Dzieciom, które do tej pory pozostawały pod opieką rodziców lub dziadków łatwiej będzie w takich przyjaznych warunkach nawiązać relacje z rówieśnikami i przygotować się do nauki w szkole. Z kolei dla maluchów, które już uczęszczały do przedszkola będzie to naturalny etap przejścia do kolejnej fazy edukacji.