Jak radzić sobie z nadpobudliwością u dziecka?

Nadpobudliwość psychoruchowa u dziecka w wieku przedszkolnym to dla rodziców i opiekunów duże wyzwanie, często wiążące się z wieloma trudnościami wychowawczymi. W jaki sposób zadbać o prawidłowy rozwój malucha? Czy przedszkole integracyjne to miejsce dla dziecka z nadpobudliwością? Wyjaśniamy!

nadpobudliwość u chłopcaCzym jest nadpobudliwość psychoruchowa?

Najczęstsze objawy nadpobudliwości psychoruchowej to nadmierna aktywność ruchowa, trudności z koncentracją uwagi i impulsywność. Dzieci z nadpobudliwością są niespokojne, szybko się zniechęcają, mają trudności z opanowaniem emocji i często wikłają się w konflikty z rówieśnikami.

Przede wszystkim opiekunowie powinni skupić się na pozytywnych zachowaniach dziecka i postawić na konsekwencję w postępowaniu wobec niego, okazywać mu akceptację i cierpliwość. Należy ograniczyć liczbę pobudzających dziecko bodźców, podsunąć mu bezpieczne sposoby rozładowania napięcia emocjonalnego (np. ekspresja artystyczna). Zaleca się ustalenie z dzieckiem planu dnia i zapewnienie mu regularnego tryb życia.

Jak przedszkole integracyjne może pomóc dziecku nadpobudliwemu?

Dla dziecka nadpobudliwego psychoruchowo niezwykle istotne są zajęcia w grupie rówieśniczej. Dlatego też warto zapisać malucha do przedszkola integracyjnego. Rodzice i wychowawcy powinni współpracować i stworzyć wspólny program postępowania, nastawiony na zaspokojenie potrzeb ruchowych dziecka i wyrobienie u niego umiejętności panowania nad emocjami.

W przedszkolu integracyjnym dziecko z nadpobudliwością ma okazję do rozwoju, nauki empatii i współdziałania z rówieśnikami. Może również korzystać z indywidualnych zajęć terapeutycznych. To wszystko odbywa się w bezpiecznym środowisku, w którym nauczyciele są odpowiednio przygotowani do pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach.