Jak przedszkole pomaga w rozwinięciu empatii u dziecka?

Empatia, czyli umiejętność współodczuwania i rozpoznawania emocji innych osób, to jedna z najważniejszych kompetencji nabywanych w procesie rozwoju. Szczególnie istotne jest, by tę cechę rozwijać już u najmłodszych. Jednym z miejsc, gdzie te wartości mogą być kształtowane najskuteczniej, jest przedszkole.

empatia u dzieckaDlaczego rozwój empatii u dziecka przedszkolnego jest tak ważny?

Wiele prywatnych przedszkoli integracyjnych, takich jak Raz Dwa Trzy – My w Warszawie, koncentruje się właśnie na kształceniu w dzieciach zdolności wczuwania się w stany emocjonalne innych osób. Wysoki poziom empatii u dziecka przekłada się na jego lepsze umiejętności komunikacyjne, sprawia, że dziecko lepiej współpracuje z rówieśnikami i radzi sobie w rozwiązywaniu konfliktów.

Nauka empatii w przedszkolu odbywa się przez interakcje społeczne. Dziecko w okresie przedszkolnym znajduje się w czasie intensywnego rozwoju emocjonalnego, kiedy kształtują się jego zdolności nawiązywania kontaktów i rozumienia zarówno własnych, jak i cudzych emocji. W przedszkolu maluch ma okazję obserwować relacje między innymi dziećmi, a spędzając czas z rówieśnikami, uczy się rozumieć ich potrzeby.

Rozwój inteligencji emocjonalnej przez zabawę w przedszkolu

W naszym prywatnym przedszkolu integracyjnym koncentrujemy się na rozwoju inteligencji emocjonalnej u dzieci przez zabawę. To jeden z najefektywniejszych sposobów uczenia wrażliwości, umiejętności rozpoznawania emocji innych osób, a także interpretacji gestów i mimiki.

Nauka empatii przez zabawę obejmuje m.in. ćwiczenia z zakresu metod wyrażania emocji i opisywania uczuć. Forma zajęć, czyli różnego rodzaju gry, pełna szacunku i zrozumienia atmosfera sprzyjają rozwojowi kompetencji społecznych i emocjonalnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.