Dlaczego małe dzieci lepiej przyswajają języki obce?

Naukę języka obcego najlepiej rozpocząć jeszcze w wieku przedszkolnym. Małe dzieci łatwiej uczą się nowych rzeczy, a nabyte umiejętności są u nich lepiej utrwalane, niż u młodzieży i dorosłych. Ponadto maluchy, które od najmłodszych lat stykają się z językiem obcym, w późniejszym czasie nie mają problemów z prawidłową wymową z obcym akcentem.

brytyjska flaga na tle dzieci w szkoleJęzyki obce w przedszkolu

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko rozwijało zdolności językowe, wybierz dla niego placówkę edukacyjną oferującą naukę języków obcych. Mieszkańców stolicy zapraszamy do naszego niepublicznego przedszkola językowego na warszawskim Mokotowie. Przedszkolaki są ciekawe świata i chętnie się uczą, a codzienne zajęcia językowe to dla nich przyjemność. Mogą poświęcić na naukę więcej czasu, w przeciwieństwie do dorosłych, którzy muszą łączyć ją z pracą i obowiązkami domowymi. Przyswajanie języka ułatwia też inny sposób nauki niż w przypadku starszych uczniów. Maluchy poznają nowe słowa, ale nie muszą uczyć się skomplikowanych reguł gramatycznych czy ortografii. Łatwiejszy do opanowania materiał sprzyja szybszej nauce języka obcego.

Nauka języków a neuroplastyczność

Neuroplastyczność to zdolność adaptacyjna mózgu, polegająca na tworzeniu nowych połączeń nerwowych. Stanowi podstawę uczenia się i zapamiętywania. Chociaż zmiany neuroplastyczne zachodzą przez całe życie, to u małych dzieci mózg jest najlepiej przystosowany do przyswajania nowej wiedzy. Ich układ nerwowy wciąż się rozwija i jest przygotowany do odbioru oraz utrwalania różnych informacji. Jeśli kilkulatek ma styczność z językiem obcym, w mózgu aktywują się obwody odpowiedzialne za jego przyswajanie. Kontynuacja nauki utrzymuje ich aktywność, a dzięki temu kolejne informacje łatwiej jest zapamiętać. Związane z wiekiem zmiany w strukturze mózgu i jego plastyczności sprawiają, że nauka języka po okresie dojrzewania jest trudniejsza.