Adaptacja w przedszkolu. Jak oswoić dziecko z nową sytuacją?

Pierwsze dni w nowym miejscu bywają stresujące zarówno dla kilkulatków, jak i ich rodziców. Dotyczy to w szczególności maluchów, które po raz pierwszy maja zostać pod opieką obcych osób. Wiele przedszkoli organizuje dni adaptacyjne lub umożliwia stopniowe oswajanie dziecka z nową sytuacją. Wyjaśniamy, jak wyglądają pierwsze dni w przedszkolu oraz jak przygotować malucha do rozłąki z rodzicami.

Dni adaptacyjne w przedszkolu

Etap adaptacji wstępnej może przebiegać na różne sposoby, zawsze jednak ma na celu łagodne przygotowanie dziecka do pobytu w przedszkolu. Niektóre placówki organizują specjalne dni adaptacyjne dla nowych przedszkolaków. Mogą one polegać na kilkugodzinnych warsztatach kreatywnych czy innych wspólnych aktywnościach. Na zajęcia maluchy przychodzą z rodzicami lub opiekunami, którzy pozostają obecni przez cały czas trwania wydarzenia. W trakcie dni adaptacyjnych dzieci poznają kadrę przedszkola, przyszłych opiekunów i nowych kolegów. Mają okazję zapoznać się z nowym miejscem pod okiem rodziców. Opiekunowie mogą porozmawiać z dyrekcją i wychowawcami, obejrzeć przedszkole i zapytać o wszystkie interesujące ich szczegóły.

Jak przygotować dziecko do edukacji przedszkolnej?

do przedszkola

Wiele przedszkoli prywatnych przyjmuje nowych wychowanków przez cały rok. Nawet jeśli zapisujesz dziecko w innym terminie, niż odbywają się dni adaptacyjne, dobrze będzie stopniowo przystosowywać je do pobytu w placówce. Nasze warszawskie przedszkole niepubliczne na Mokotowie zapewnia taką możliwość. Rodzice i maluchy mogą przyjść do nas razem, obejrzeć przedszkole, poznać kadrę i naszych podopiecznych. Podczas pierwszych dni możesz zostawić dziecko pod opieką doświadczonych wychowawców na krótki czas i stopniowo go wydłużać. Przed rozpoczęciem edukacji przedszkolnej warto też zapisać dziecko do Klubiku malucha, gdzie ma ono okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach samodzielnie lub z rodzicami.