Zajęcia dla najmłodszych – z rodzicami czy bez?

Zajęcia w przedszkolu, w których biorą udział rodzice dzieci, to dobra okazja do sprawdzenia, jak maluch funkcjonuje w grupie rówieśniczej i jak odnajduje się w przedszkolnym świecie. Są one ważne szczególnie na początku przygody dziecka z przedszkolem, kiedy przechodzi ono proces adaptacji. Z kolei starsze dzieci uwielbiają to, kiedy mogą z rodzicami wziąć udział w ciekawych warsztatach umożliwiających poszerzenie zakresu wspólnych zabaw z dzieckiem i nowych form integracji w relacji dziecko - rodzic.

Adaptacja przedszkolna

Dla dzieci, które nie są gotowe do pójścia do przedszkola w standardowym całodziennym trybie, stworzyliśmy w naszej placówce "dzień gościny", w czasie którego dziecko razem z rodzicem przebywa na terenie przedszkola i jest zapraszane do różnorodnych aktywności wynikających z harmonogramu zajęć. Adaptacja każdego dziecka przebiega w indywidualny sposób, dlatego przygotowaliśmy przyjazne miejsce, w którym maluch może spędzić tyle czasu, na ile w danym dniu jest gotowy. Podczas okresu adaptacji dziecko może stopniowo oswajać się z przedszkolem. Zachęcamy rodziców do uczestnictwa w organizowanych przez nas wydarzeniach, np. warsztatach. Dziecko zaangażowane w ciekawe aktywności, w których biorą również udział rodzice, szybciej poczuje się pewnie i bezpiecznie w nowym środowisku.

Zajęcia w przedszkolu z rodzicami

Zajęcia z rodzicami w przedszkolu

Przedszkolaki z radością przygotowują różne wystąpienia, kiedy wiedzą, że na widowni zasiądą ich dumni rodzice. Uczenie się wierszyków i piosenek staje się wówczas o wiele bardziej ekscytujące. Dzieci równie chętnie angażują się w przygotowania do specjalnych okazji, jak Dzień Matki, Dzień Ojca, czy spotkania przy choince. Obecność rodziców sprawia, że takie dni stają się jeszcze bardziej wyjątkowe.

Dobrą praktyką jest również organizowanie warsztatów i różnych aktywności, w których dzieci będą mogły brać udział z rodzicami. Może to być wspólne tworzenie dekoracji świątecznych, ozdób jesiennych, zabawy sensoryczne, przygotowywanie protego posiłku, ale też dobra zabawa na balu przebierańców. Te wszystkie aktywności rozwijają kreatywność maluchów, kształtują ich umiejętności społeczne, wspomagają integrację sensoryczną i budują pewność siebie. Obecności rodziców podczas tego typu wydarzeń i zabaw nie należy mylić z brakiem samodzielności dzieci. Na tym etapie rozwoju małego człowieka możliwość obserwacji rodziców i ich zaangażowanie są bardzo wspierające.