Zaburzenia mowy to różnego rodzaju nieprawidłowości, które mogą mieć związek zarówno z czynnikami środowiskowymi, jak i biologicznymi. Do zaburzeń mowy zalicza się wady wymowy, takie jak dyslalia, seplenienie, rotacyzm, rynolalia czy jąkanie. Co może leżeć u podłoża tego typu problemów?
Blog
W przedszkolu dzieci rozpoczynają pierwsze przygotowania do nauki czytania i pisania. Nie brakuje również zajęć, które mają na celu wypracowanie u maluchów tych niezwykle przydatnych umiejętności. Jakie metody są wówczas stosowane? Podpowiadamy!
Każdemu rodzicowi zależy, aby jego dziecko trafiło do jak najlepszej placówki, w której będzie otoczone odpowiednią opieką. Jedną z możliwości jest przedszkole integracyjne – co je odróżnia od tego ogólnodostępnego? Wyjaśniamy!
Nadpobudliwość psychoruchowa u dziecka w wieku przedszkolnym to dla rodziców i opiekunów duże wyzwanie, często wiążące się z wieloma trudnościami wychowawczymi. W jaki sposób zadbać o prawidłowy rozwój malucha? Czy przedszkole integracyjne to miejsce dla dziecka z nadpobudliwością? Wyjaśniamy!
Leżakowanie to przerwa w ciągu dnia, podczas której dzieci odpoczywają na materacach czy leżaczkach. W większości przedszkoli to stała praktyka, umożliwiająca maluchom spokojną drzemkę po obiedzie i regenerację sił. Czy jednak każdemu maluchowi potrzebny jest taki odpoczynek? Wyjaśniamy!
Empatia, czyli umiejętność współodczuwania i rozpoznawania emocji innych osób, to jedna z najważniejszych kompetencji nabywanych w procesie rozwoju. Szczególnie istotne jest, by tę cechę rozwijać już u najmłodszych. Jednym z miejsc, gdzie te wartości mogą być kształtowane najskuteczniej, jest przedszkole.