Twoje dziecko kłamie? to nic złego!

Kłamstwo ma krótkie nogi. Rodzice starszych dzieci nie raz irytują się, gdy widzą, że ich latorośl kłamie w żywe oczy, by tylko móc pobawić się z kolegami, zamiast odrabiać lekcje. Zdarza się, że rodzice maluszków oczekują od nich stuprocentowej prawdomówności i denerwują się, gdy malec kłamie. Jednak w wypadku przedszkolaków „kłamstwa” są czasami nieświadome i nie musza być czymś złym.

Dziecięca wyobraźnia

Przede wszystkim pamiętajmy, że maluchy mają jeszcze problemy z odróżnieniem fikcji od rzeczywistości. To, co widzą w bajkach czy reklamach, wydaje im się realne i prawdziwe. Dlatego tak ważne jest, aby pilnować co maluszek ogląda na ekranie, gdy nie poświęcamy mu stu procent uwagi. Gdy dziecko pełne entuzjazmu opowiada nam, że podczas drogi do przedszkola z babcią widziało prawdziwego smoka, który zjadł owieczkę, nie musi to oznaczać, że kłamie. Bardzo możliwe, że szkrab widział plakat reklamowy lub uliczne przedstawienie. Maluchy mają też ograniczony zasób słów. Nie zawsze potrafią przekazać nam to, co naprawdę chcą. Niejedna mama prawie osiwiała, gdy usłyszała od swojego dziecka, że pani zamknęła je samo w ciemnym pokoju bo nie chciało spać. Po wyjaśnieniu sytuacji okazywało się z reguły, że podczas maluch jako jedyny w grupie miał ochotę na leżakowanie i jedna z opiekunek poszła z nim do innego pokoju. Z punktu widzenia malucha opiekunka to nie leżakujące dziecko, więc leżakował sam! Co oczywiście nie oznacza, że dziecka nie należy słuchać i nie wyjaśniać w przedszkolu podobnych sytuacji.

Dziecko zamyka usta dłońmi

Zwracać uwagę czy nie?

Rodzice zastanawiają się więc, czy zwracać maluszkowi uwagę, gdy kłamie. Dobre przedszkole prywatne wśród zajęć dla dzieci porusza kwestię prawdomówności i tłumaczy dzieciom jak jest ona ważna. Jednak rodzice powinni pracować z dzieckiem również w domu. Gdy malucha za bardzo poniesie fantazja, możemy delikatnie naprowadzać go na właściwy tor myślenia i tłumaczyć, co jest prawdziwe w życiu, a co zmyślone. Jednak w żadnym wypadku nie należy malca karać za mylenie fikcji z rzeczywistością. Z wiekiem nauczyć się je rozróżniać.