Pomoc przedszkola w rozwoju dziecka

Prawidłowy rozwój dziecka jest niezwykle ważny dla jego rodziców. Ich największym marzeniem jest to, by maluch szybko usamodzielnił się, potrafił nawiązywać poprawne relacje z rówieśnikami, aż kiedyś w końcu zacznie wieść własne, dorosłe życie. Dlatego bardzo ważna jest szybka diagnoza, jeśli maluch ma problem z emocjami, motoryką lub jakimkolwiek innym aspektem zdrowotnym. Jeśli wybierzemy dla dziecka dobre przedszkole niepubliczne, jest duża szansa, że z problemem poradzimy sobie o wiele szybciej niż myślimy.

Wsparcie kadry przedszkolnej

Wiele przedszkoli integracyjnych wychodzi z założenia, że współpracując łatwiej jest pokonywać problemy. Dlatego też stara się integrować dzieci z zaburzeniami z dziećmi zdrowymi, by te pierwsze miały motywację do terapii, a drugie uczyły się empatii i opieki. Kadra w dobrym przedszkolu szkolona jest tak, by opiekunowie indywidualnie podchodzili do każdego dziecka i wspierali je w walce z zaburzeniami. Dobre przedszkola oferują odpowiednie zajęcia pozwalające maluchom na terapię poprzez zabawę. Opiekunowie stymulują dzieci mające problemy z mową, słuchem, wzrokiem czy ruchem. Stosują też różne formy pedagogiczne wobec m.in. dzieci w spektrum autyzmu.

Dwójka dzieci podczas zabawy w przedszkolu

Współpraca rodziców

Oczywiście nawet najlepsza opieka nad dzieckiem zapewniona w przedszkolu nie zastąpi zaangażowania rodziców w walkę z zaburzeniami. Rodzice muszą wprowadzać w życie rodzinne zalecenia, które otrzymają od opiekunów i lekarzy, a także znajdować czas na ćwiczenia z dzieckiem w domowym zaciszu. Niezwykle ważna jest bieżąca wymiana informacji o stanie dziecka pomiędzy rodzicami a opiekunami w przedszkolu. Czasami na humor i zachowanie dziecka może wpłynąć drobne przeziębienie lub emocjonalne przeżycia (np. rozwód rodziców). Rodzice powinni też przekazywać przedszkolnym opiekunom zalecenia, jakie dostali od lekarzy, którzy diagnozują malucha, aby wszyscy postępowali wobec niego tak samo. Zasada „wspólnie damy radę” dotyczy więc też rodziców.