Ogromna moc bajek dla dzieci

Dzieci uwielbiają słuchać i oglądać bajki. Jednak nie każda bajka jest taka sama. Zwykle kreskówki, które nie przekazują żadnej głębszej treści po prostu sprawiają, że dzieciom szybciej leci czas, jeśli się nudzą. Jednak prawdziwe bajki, które zawierają jakieś mądre przesłanie, mogą być prawdziwą terapią na dziecięce strachy i smutki.

Mądry przekaz

Dzieci uwielbiają słuchać historii. Często identyfikują się z bohaterami opowieści. Maluchy przekładają przygody postaci z bajek na swoje własne życie. Dzięki bajkom uczą się, czym jest walka dobra ze złem i że przeciwnościom losu trzeba odważnie stawiać czoła. Szczęśliwe zakończenia sprawiają maluchom wiele radości i uczą je optymizmu. Wiele bajek mówi o tym, że warto być tolerancyjnym, odważnym i opiekuńczym. Wyzwalają zatem w maluchach najlepsze odruchy. Po wysłuchaniu bajki szkraby często zadają pytania, porównują przygody bohaterów do swoich. Wtedy jest dobry czas dla opiekuna, by wytłumaczył maluchom, że chociaż bajki są wymyślone, wiele emocji i sytuacji pojawia się w prawdziwym życiu.

Biały jednorożec na fioletowym tle

Bajkoterpia

O niesamowitej mocy czytania bajek wiedzą dobre placówki przedszkolne. Każde dobre przedszkole niepubliczne poświęca część czasu, które maluchy spędzają na zajęciach rozwojowych, właśnie na czytanie bajek. Dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, mogą też odgrywać scenki i teatrzyki na podstawie swoich ulubionych opowieści. Uczą się nazywać i okazywać emocje, wzrasta w nich poziom empatii. Przygotowanie przedstawienia dla rodziców opartego na fajnej bajce rozbudza w szkrabach nie tylko wyobraźnię, ale również zmysł artystyczny. Do występu trzeba przygotować dekoracje, stroje i akcesoria. Nawet jeśli maluchy nie robią ich własnoręcznie, opowiadają, jak wyobrażają sobie wnętrze komnaty księżniczki, czy zamek, do którego wjeżdża król. W wielu bajkach bohaterami są zwierzęta. Dzieci uczą się więc gdzie dane zwierzątko żyje, często porównują bajkową postać do prawdziwego zwierzątka, które widziały w zoo lub a telewizji. Dobra kadra opiekunów wpoi maluchom odpowiedzialność za faunę i florę, która je otacza, a także wytłumaczy, że zwierzęta mogą być niebezpieczne, ale wszystkie należy szanować.