Czy przedszkola prywatne funkcjonują w okresie wakacji?

Okres wakacyjny bywa trudnym czasem dla rodziców kilkulatków. Nieczynne przedszkole oznacza konieczność zapewnienia maluchowi innej formy opieki. W związku z tym jednym z częściej pojawiających się jeszcze przed zapisaniem dziecka do placówki edukacyjnej pytań jest to o zasady jej funkcjonowania w miesiącach letnich.

Wakacyjna opieka nad dziećmi

Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym stają przed trudnym zadaniem organizacji wakacyjnej opieki. Czynni zawodowo dziadkowie często nie są w stanie zająć się maluchem. Nie wszyscy rodzice mogą pozwolić sobie na zatrudnienie osoby do opieki nad dzieckiem na czas wakacji. Długi urlop także nie zawsze jest możliwy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zapracowanych rodziców, wiele przedszkoli niepublicznych oferuje możliwość opieki nad dziećmi w czasie wakacji.

Jest to rozwiązanie korzystne nie tylko dla opiekunów, ale również dla samych przedszkolaków, które mogą w tym czasie uczestniczyć w różnych aktywnościach w gronie rówieśników. W okresie wakacji nasze przedszkole nie organizuje zajęć specjalistycznych, jednak uczestnictwo w różnorodnych formach aktywności grupowej wpływa korzystnie na  rozwój umiejętności komunikacyjnych, bowiem dzieci mają możliwość wspólnej  zabawy, pod opieką wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej.

przedszkolaki

Jak wygląda praca przedszkola w wakacje?

Organizacja pracy przedszkola w czasie wakacji to kwestia indywidualnie ustalana przez dyrekcję placówki, zazwyczaj w porozumieniu z rodzicami. W miesiącach letnich część dzieci nie uczęszcza do przedszkola, a nauczyciele często w tym okresie przebywają na urlopach. W związku z tym zdarza się, że godziny otwarcia przedszkola ulegają zmianom. Ponadto z uwagi na mniejszą liczbę podopiecznych oraz brak konieczności ścisłego trzymania się programu nauczania, w czasie wakacji dzieci z różnych grup często uczestniczą we wspólnych aktywnościach. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla najmłodszych przedszkolaków, które rozwijają nowe umiejętności obserwując starszych kolegów, jak i dla starszaków, które stając się wzorem do naśladowania, same wykazują odpowiedzialne i opiekuńcze zachowania.