Jakie dzieci uczęszczają do przedszkola integracyjnego?

Wysłanie dziecka do przedszkola to często stresujący moment dla rodziców, którzy chcieliby posłać swoją pociechę do takiej placówki, która przygotuje ją dobrze na pójście do szkoły, a jednocześnie zapewni warunki, w których maluch będzie czuł się dobrze. Ze szczególnie dużymi wątpliwościami mierzą się rodzice dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. W takich przypadkach powinni rozważyć przedszkole integracyjne. Czym się charakteryzuje taka placówka i dlaczego to odpowiednie miejsce dla malucha?

Jakie dzieci mogą uczęszczać do przedszkola integracyjnego?

Podstawową różnicą pomiędzy przedszkolem tradycyjnym a integracyjnym jest fakt, że do przedszkola integracyjnego mogą uczęszczać zarówno dzieci pełnosprawne, jak i niepełnosprawne oraz takie, które mają różne dysfunkcje. Mogą się w nich uczyć na przykład dzieci niewidome, niesłyszące, z autyzmem  czy z niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną. Takie przedszkola powstają z myślą o wyrównywaniu szans i daniu możliwości nauki funkcjonowania w różnorodnym zespole, co przynosi korzyści nie tylko niepełnosprawnym maluchom, ale również w pełni sprawnym dzieciom.

Dlaczego warto rozważyć takie przedszkole dla swojego dziecka?

przedszkole integracyjne

Warto wziąć pod uwagę posłanie pociechy do niepublicznego przedszkola integracyjnego z kilku przyczyn. Przede wszystkim taka placówka wyróżnia się liczebnością – grupy integracyjne są mniejsze od tych w tradycyjnych przedszkolach. Dzięki temu dzieci mogą liczyć na indywidualne podejście i tyle uwagi, ile potrzebują. W każdej grupie pracuje po kilku nauczycieli, co sprawia, że podopieczni mają zapewnione odpowiednie wsparcie. Co więcej, w takiej placówce zajęcia odbywają się również z innymi specjalistami, którzy pomagają najmłodszym się rozwijać.

Mowa tutaj na przykład o psychologach, terapeutach integracji sensorycznej, logopedach czy pedagogach specjalnych. Dzięki specjalistom możliwe jest wczesne wykrycie i poddanie terapii problemów u dzieci zdrowych – na przykład nadwrażliwość sensoryczna. Warto również pamiętać, że dzieci uczęszczające do przedszkola integracyjnego będą dobrze przygotowane na pójście do szkoły, na przykład dzięki nauce języków obcych, zajęciom czytelniczym czy edukacji matematycznej.