Jak przygotować malucha do pierwszego dnia w przedszkolu?

Pierwszy dzień w przedszkolu to ogromny stres zarówno dla malucha jak i dla jego rodziców. Dziecko zaczyna pierwszy „poważny” etap edukacji w swoim życiu, choć jest to jeszcze nauka przez zabawę. Jednak dla malca jest to również pierwsza poważna rozłąka z mamą, pobyt w kompletnie nowym miejscu i wiele nowy twarzy wokół. Czy jest jakiś sposób, aby ułatwić szkrabowi ten pierwszy poważny krok „w dorosłość”?

Pozytywne nastawienie

Bardzo dużo zależy od rodziców. Na jakiś czas, zanim szkrab pójdzie do przedszkola, powinni oni nastawiać dziecko pozytywnie, do tego co się będzie działo. Należy opowiadać maluchowi, jak fajnie będzie w przedszkolu: że będzie miał dużo kolegów i koleżanek do zabawy, nowe zabawki i wspaniałe panie przedszkolanki. Mówmy o tym, ile ciekawych rzeczy będzie robił i jaki stanie się samodzielny. Uprzedźmy, że jest już duży i będzie zostawał na kilka godzin bez mamy, by nagła rozłąka nie była dla niego szokiem. Zanim dziecko pójdzie do przedszkola postarajmy się wprowadzić w domu podobny plan dna, jaki będzie w przedszkolu, aby przyzwyczaić dziecko do porannego wstawania i jedzenia o danej porze. Niektóre przedszkola prywatne organizują różnego rodzaju adaptacje i dni otwarte, na których maluchy mogą poznać się ze sobą pod okiem rodziców. Warto na taki dzień otwarty pójść, aby przedszkole nie było dla dziecka całkiem obcym miejscem.

Uśmiechnięte dzieci w przedszkolu podnoszą ręce do góry

Raźniej z kimś znanym

Maluchowi będzie lżej pierwszego dnia w przedszkolu, jeśli będzie miał obok zaufanego kolegę. Nawet jeśli nie wybierzesz się z dzieckiem na dni otwarte, postaraj się w przedszkolu od razu zachęcić go, by zapoznał się z innym dzieckiem. Gdy będzie miał rówieśnika obok siebie, wszystkie strachy będą mniej groźne. Maluchowi otuchy mogą dodać też ukochane zabawki. Pozwól mu zabrać ze sobą ulubionego pluszaka, ciężarówkę czy książeczkę. I przede wszystkim: staraj się nie panikować bardziej niż dziecko. Jeśli widzisz, że szkrab chętnie biegnie do dzieci nie oglądając się za siebie, nie wołaj go i nie tłumacz że wrócisz za kilka godzin, a on a tym czasie ma być dzielny. Gdy zajmie się zabawą, czas zleci mu szybciej niż Tobie w pracy, a kolejnego dnia w przedszkolu nie będzie mógł się doczekać.