Najlepsza zabawa? zabawa z rodzicami!

Każdy dorosły wie, że dzieci uwielbiają się bawić. Rodzice kupują maluchom różnorakie zabawki, by dzieci rozwijały swoją wyobraźnię i inteligencję. Szkraby lubią bawić się ze sobą nawzajem: ganiać się, odgrywać scenki czy po prostu rozmawiać. Jednak żadna zabawa na świecie nie zastąpi dziecku czasu spędzonego z rodzicami.

W domu…

W obecnych „zabieganych” czasach rodzice często myślą, jak zająć czymś dziecko, aby wykonać zaległe obowiązki domowe. Włączają maluchom bajki lub gry, by te chociaż na chwilę zajęły się sobą. I nie ma w tym nic złego, o ile nie zdarza się to zbyt często, a rodzic pamięta, jak ważne jest budowanie silnej więzi z malcem. Zabawa z dzieckiem pomaga poznać je bliżej. Rodzic poprzez zabawę może dowiedzieć się, co dla dziecka jest ważne, co mu się podoba, a czego się boi. Rysując razem ze szkrabem czy budując z nim z klocków możemy chwalić go i budować jego wiarę w siebie, pomagać mu rozwiązywać problemy, z których nam się zwierza i udowadniać mu, że jesteśmy jego wsparciem cokolwiek by się nie działo. Podczas zabawy budujemy też swój autorytet jako rodzice. Tłumaczymy dzieciom zasady gry, egzekwujemy je i pokazujemy, że przegrana w zabawie nie jest życiową porażką. Uczymy maluchy cierpliwości i pomagamy odkrywać ich talenty.

Rodzina na spacerze w parku

… i w klubie malucha!

Jeśli sami nie mamy pomysłu czym zająć dziecko w nudne zimowe wieczory skorzystajmy z pomocy sprawdzonego przedszkola lub klubu malucha. Wiele z takich miejsc organizuje specjalne warsztaty z rodzicami, na których maluch z mamą lub tatą uczy się robić nowe rzeczy. Każda placówka ma swoje pomysły na tego typu zajęcia. Jedne zachęcają rodziny do wspólnego lepienia z gliny lub masy solnej, inne do ozdabiania pierniczków. Cel jest jeden: dziecko i rodzic mają jak najciekawiej spędzić czas razem, ucząc się siebie nawzajem. Warsztaty często są prowadzone w asyście doświadczonej przedszkolanki lub psychologa, który podpowie rodzicowi jak rozwiązać problem z maluchem, który pojawił się w trakcie wspólnej pracy.