Zalety przedszkola integracyjnego

Wybór odpowiedniego przedszkola jest bardzo ważny. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego zanim podejmie decyzje dotyczącą wyboru konkretnego przedszkola, robi dokładne rozeznanie wśród przedszkoli i oferowanych zajęć.

Pamiętajmy, że przedszkole jest pierwszym etapem edukacji naszych pociech. To tutaj nawiązują się pierwsze przyjaźnie, wspólne zabawy i przygotowania do ciekawych przedstawień. W zależności od tego czy zaobserwowaliśmy u naszego dziecka zaburzenia sensoryczne czy społeczne warto zdecydować się na przedszkole integracyjne.  Placówki integracyjne są wyjątkowym miejscem, ponieważ integrują dzieci pełnosprawne z niepełnosprawnymi. Zalet wyboru przedszkola integracyjnego jest mnóstwo. Mniejsza liczba dzieci w grupach jest bardziej przyjazna oraz daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu, również dla przedszkolaków w spektrum autyzmu. W grupach jest podwójna liczba wychowawców, którzy czuwają nad każdym dzieckiem. Taka sama podstawa programowa obowiązuje każde dziecko, a dzieci, które wymagają dodatkowej opieki i wsparcia otrzymują je, przez co łatwiej jest im przyswoić materiał. Niewątpliwie, przedszkola integracyjne są świetnym rozwiązaniem dla każdego dziecka. Dzieci zdrowe uczą się tolerancji i empatii. Jest to bardzo dobra lekcja życia. Dzieci niepełnosprawne są przygotowane i wdrażane do życia w społeczeństwie, a ich wzajemne towarzystwo wpływa rewelacyjnie na siebie, rozwój emocjonalny i społeczny. Nie zapominajmy również o mobilizacji do działania  wśród dzieci niepełnosprawnych. Ucząc się nawiązywania kontaktu z znajomości z rówieśnikami, nie boją się odtrącenia i samotności.

Dzieci w przedszkolu malują farbami

Odpowiednia kadra

Przedszkole integracyjne to przede wszystkim świetnie dobrana kadra pedagogów. Nauczyciele wychowania przedszkolnego są odpowiednio wykwalifikowani, posiadając różne specjalizacje. Sztab psychologów, logopedów, fizjoterapeutów jest w stanie pomóc nie tylko dzieciom niepełnosprawnym, ale również pełnosprawnym. Możliwość zwrócenia z pomocą się do specjalisty w przedszkolu, jest niezwykle ważne. Pomoc i wsparcie w rozwiązaniu problemów, to z pewnością dodatkowy atut wyboru przedszkoli integracyjnych.