• "Nie ma dzieci są ludzie"
  Janusz Korczak
 • Poznajemy hiszpański i angielski
 • "zaufaj dziecku i szanuj je"
  Maria Montessori
 • "Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy"
  Janusz Korczak
 • "Mów dziecku że jest dobre, że może, że potrafi "
  Janusz Korczak
 • "musimy dostrzec cuda ukryte w dziecku
  i pomóc mu je rozwijać" Maria Montessori

Warsztaty dla malucha najlepszym przygotowaniem do przedszkola

W życiu każdego rodzica w końcu nadchodzi moment, w którym musi zapisać swoją pociechę do przedszkola. Jeśli dziecko wcześniej nie uczęszczało do żłobka, przedszkole staje się pierwszą poważną instytucją, która poza rodziną będzie miała wkład w jego wychowanie. Zmiana otoczenia może być trudna zarówno dla malucha, jak i dla jego rodziców. Nowe osoby, wychowawczyni zamiast mamy, inne zabawki i zwyczaje – wszystko to może wprowadzić niemałe zamieszanie w życiu i funkcjonowaniu dziecka.

Jak przygotować dziecko na przedszkole?

Problemem wcale nie jest zakup odpowiednich kredek czy plecaka, a przekonanie malucha, że przedszkole nie jest niczym strasznym. Pomocne mogą się okazać książki i bajki nawiązujące do tej tematyki. Dzięki temu, na podstawie losów wymyślonych bohaterów, dziecko zacznie oswajać się z tym zjawiskiem.

Ważne jest także rozmawianie z nim o tym, co czuje i czego się najbardziej boi w związku z nowym sytuacją. Opowieści rodziców z czasów dzieciństwa również mogą okazać się pożyteczne. Dziecku łatwiej będzie pogodzić się z nowościami, kiedy dowie się, że mama i tata musieli mierzyć się z podobnymi problemami w jego wieku.

Przedszkola integracyjne czy tradycyjne?

Przedszkola integracyjne zakładają, że wszystkie dzieci są równe, dlatego uczęszczają do niego zarówno dzieci rozwijające się prawidłowo, jak i te z różnymi niepełnosprawnościami. Grupy w takim przedszkolu są nieco mniejsze niż w tradycyjnym – wszystko po to, aby każde z dzieci otrzymało taką samą ilość uwagi, miłości i wsparcia. Programy nauczania są jednak identyczne w obu instytucjach. Dzieci poznają świat poprzez gry i zabawę, a towarzystwo rówieśników z niepełnosprawnościami dodatkowo je uwrażliwia i uczy empatii.

W naszym przedszkolu doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieci mają różne charaktery i nie wszystkie od razu są na tyle śmiałe, aby już pierwszego dnia wyruszyć na podbój świata. Z tego też powodu otworzyliśmy Klubik Malucha, który pozwala dzieciom oswoić się z przedszkolną rzeczywistością.

Pod czujnym okiem pedagogów maluchy poznają rówieśników, bawią się z nimi, śpiewają i rysują. Klubik Malucha to wspaniała forma adaptacji. Pobyt w klubiku jest krótki, a dziecko spędza w przedszkolu tylko kilka godzin, dzięki czemu łatwiej będzie mu oswoić się z nową sytuacją. Ponadto w naszej placówce organizowane są także warsztaty przedszkolne dla dzieci i ich rodziców, które skupiają się na rozwoju społeczno – emocjonalnym.